Projekt „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej” ma na celu zachowanie w kolejnych pokoleniach wiedzy o historii, kulturze i tradycji górali w kontekście II wojny. Cały materiał przepleciony jest tradycyjną muzyką góralską, oraz śpiewem podhalańskim w wykonaniu naszej grupy „Zyngry”. Ponad to w projekcie wziął udział Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin – Bronisław Chowaniec – Lejczyk – historyk.
Projekt odpowiada na potrzebę zwrócenia uwagi na historyczno-regionalny aspekt drugiej wojny światowej widziany oczami osób, które doświadczyły tych czasów. Dla społeczności zwłaszcza młodego pokolenia, ten projekt może być jedyną okazją, w tym
i wiarygodnym źródłem informacji tyczącym się losów mieszkańców Podhala w okresie wojny i po wojnie. Jest coraz mniej ludzi którzy pamiętają ten trudny czas, dlatego dla społeczności jest to ostatnia szansa by móc na własne uszy usłyszeć relacje świadków, emocje i przeżycia „ostatnich górali drugiej wojny”. Projekt ma również na celu wzmocnienie więzi między pokoleniami młodych i starszych mieszkańców Podhala, a także szacunku do wartości, tradycji i własnej tożsamości.
Grupa „Zyngy” działa społecznie. Znana jest z działalności folklorystycznej, począwszy od zdobywania nagród w konkursach promujących tradycję podhalańską po zaangażowanie się w pracę na rzecz szerzenia kultury regionalnej.
Na płycie wystąpili: Muzyka w składzie: Andrzej Polak, Kazimierz Karpiel, Stanisław Galica Kasecka, Paweł Trebunia Tutka.
Zespół Zyngry w składzie: Barbara Zalińska – Sikoń, Anna Malacina-Karpiel, Małgorzata Dzierzęga, Joanna Dorula.
Tomasz Słodyczka, Bronisław Chowaniec-Lejczyk,
NAJWAŻNIEJSZE OSOBY W TYM PROJEKCIE:
Pani Marianna Łukaszczyk, Pan Józef Kula, Pani Zofia Obrochta, Pani Janina Sichelska, Pani Agnieszka Skorusa, Pan Józef Para, Pan Jan Zaliński, Pani Marianna Rusnak
Leave A Reply